CEDR - centrum dětí a rodičů

Staňte se naším fanouškem

INDIVIDUÁLNÍ PORADENSTVÍ

OBLASTI PORADENSTVÍ: bydlení, rodina a mezilidské vztahy, občanskoprávní vztahy, majetkoprávní vztahy, pracovněprávní vztahy, systém sociálních dávek a pomoci, finanční problematika, ochrana spotřebitele

BLIŽŠÍ INFORMACE: zde

 • PTEJTE SE, ODPOVÍME ...

Zašlete dotaz, odpovíme nejdéle do 10 pracovních dnů, odpovědi budou veřejné (bude zachována anonymita tazatele). Dotazy zodpovídá Mgr. Petra Cmuntová - sociální pracovnice.

Kontaktní údaje pro rychlou odpověď:
Červeně označené údaje jsou povinné a slouží pro zaslání odpovědi. Údaje nejsou jinak využívány, otázky i odpovědi budou po důsledné anonimizaci veřejné (bude zachována anonymita tazatele).  
   

oblasti, ve kterých poskytujeme poradenství

DOTAZY A ODPOVĚDI

 • Dobrý den,
  jsem na mateřské s druhým dítětem. Synovi budou v březnu tři roky a zaměstnavatel po mě teď chce, abych se přišla domluvit na výpovědi, že pro mě nemá práci. Může to po mě chtít?

  Odpověď
 • Dobrý den,
  jsem těhotná, porodit bych měla začátkem června. Dostanu porodné?

  Odpověď
 • Dobrý den, vlastním byt v obytném domě. Další tři byty vlastní jeden vlastník. V domě jsou ještě další dva byty, každý z nich má svého vlastního majitele. K domu patří zahrada. Já zahradu používám, protože mám malé dítě. Před 14 dny mi majitel těch tří bytů řekl, že chce ode mě můj podíl na zahradě koupit. Od zbylých sousedů jsem se dozvěděla, že oni mu svoje podíly prodají. Já mu však zahradu prodat nechci, chci ji dále používat. Je nějaký zákon, který by říkal, že ji musím prodat?

  Odpověď
 • Dobrý den, moje známá pobírá invalidní důchod 3. st. Zároveň pracuje na zkrácený úvazek. Prac. smlouvu má na dobu určitou.Po jejím skončení jí nebude prodloužena. Má nárok na podporu v nezaměstnanosti?

  Odpověď
 • Dobrý den, ráda bych se zeptala na informaci. Mám pracovní smlouvu od října 2014 do června 2015 ve státní školce. Před tím jsem pracovala od srpna 2013 do srpna 2014 v soukromé školce. V září 2014 jsem pobírala podporu od ÚP. Zajímalo by mě jestli mám nárok na podporu od ÚP.

  Odpověď
 • Dobrý den, potřebovala bych poradit, jak postupovat v následujícím případě. Jsem podruhé těhotná a jsem stále zaměstnaná u svého zaměstnavatele (pouze tedy formálně). Termín porodu mám 3. 5. 2015. Chtěla jsem se zeptat, jestli mi nástup na mateřskou nařídí zaměstnavatel, nebo jej mám sama informovat o mém nástupu, dle informace mého gynekologa. Momentálně jsem na nemocenské cca 1 měsíc, kterou budu vzhledem k nástupu na mateřskou ukončovat. Dále by mne zajímalo, zda bych mohla mít nárok na porodné, tzn. zda se počítá nemocenská do základu k výpočtu porodného.

  Odpověď
 • Dobrý den, před rokem jsem se znovu vdala. Mám z prvního manželství syna a manžel má dvě děti z předchozího vztahu. Já vlastním byt a byla bych ráda, kdyby jednou po mé smrti dědil pouze můj syn. Jak to mám udělat? Předem děkuji za odpověď.

  Odpověď
 • Můj otec přepsal krátce před smrtí (asi měsíc) dům na svojí druhou ženu. Je možné, aby nás takhe připravil o dědictví?

  Odpověď
 • Dobrý den, mám dotaz týkající se mojí maminky. Pracuje jako prodavačka a pobírá minimální mzdu. Jelikož je na vše sama (já jsem vdaná, máme dvě malé děti a splácíme hypotéku), úplně jí peníze nestačí, vychází jen taktak. V práci řekla, že si hledá nové a lépe placené místo. Asi to neměla dělat, neboť hned druhý den jí vedoucí přinesla výpověď, a že prý ať ji maminka podepíše. Ona ještě novou práci nemá a teď neví, co má dělat. Výpověď zatím nepodepsala, ale vedoucí na ni pořád tlačí s tím, že už na její místo má někoho jiného. Co má maminka dělat? Předem děkuji za odpověď

  Odpověď
 • Dobrý den,
  pracuji na pozici mzdové účetní a od 1/2015 nám přidala softwarová firma do programu přímé napojení do insolvenčního rejstříku, abychom si mohli ověřit insolvenci u pracovníka. Zajímalo by mě, pokud zjistím, že je zahájeno se zaměstnancem insolvenční řízení, zda mám již hned po zjištění deponovat srážky u zaměstnance, nebo zda musím vždy počkat až na vyjádření a zprávu od insolvenčního správce. Odpovědi různých školitelů se liší a tak by mě zajímal Váš názor. Pokud je to tedy i tato problematika ve Vaší kompetenci.
  Moc děkuji za odpověď.

  Odpověď
 • Jak poznám, že je na bytě exekuce?

  Odpověď
 • Dobrý den, manžel je hlášený na ÚP a pobírá podporu. Teď měl několik dní brigádu. Má na ÚP o brigádě říct?

  Odpověď
 • Dobrý den přeji, ráda bych vznesla dotaz ohledně peněžité pomoci v mateřství u druhého dítěte, na kterou mám nastoupit 6 týdnů před porodem. První termín porodu mám 13 tého srpna. Rodičovský příspěvek mi chodí každého 6 tého v měsíci-znamená to tedy, že v červnu bych měla pobírat poslední RP pak to ukončit a zažádat o příspěvek? Děkuji Vám za Vaši odpověď.

  Odpověď
 • Dobry den, Synovi budou 17.7. tri roky tudíž mi konci rodičovská dovolena. Musim do prace nastoupit hned 18.7. (Sobota) nebo uz 17.7.? Se zaměstnavatelem jsem domluvena na výpovědi a je schopen mi vyhovět a napsat mi ji k datu kterému budu chtít abych pripadne pobírala vyšší dávky od UP.Ma to byt tedy 20.7. Coz je pondeli?

  Odpověď
 • Vloni v létě jsem se rozvedla. S mým ex jsme bydleli v bytě mých rodičů. Já tam s dětmi bydlím dál, ex se odstěhoval. Myslím si, že si bývalý manžel neodhlásil trvalé bydliště a je hlášený pořád v domě mých rodičů. S manželem nebyla nikdy řeč, takže když mu řeknu, ať se odhlásí, stejně to neudělá. Můžu ho odhlásit já?

  Odpověď
 • V srpnu mi končí mateřská dovolená. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, když se půjdu přihlásit na pracák? A z čeho se mi bude podpora počítat?

  Odpověď
 • Dobrý den, naši sousedi mají asi 7 psů, kteří často utíkají hlavně, když jde někdo po silnici. Psi zle na každého štěkají, vzbuzují strach. Manžel se snažil sousedům domluvit, taky ostatní sousedi, ale nic se nezměnilo. Taky to říkali na obci, starosta jim domlouval, chvíli byl klid, ale teď už je situace zase stejná. Už se bojím chodit s dětmi ven, když jedeme na kole psi za námi běhají a chňapají nás za nohy. Neměla obec udělat něco víc? Třeba pokutu?

  Odpověď
 • Dobrý den, platí pořád, že se děti mohou vzdát dědictví po otci? Myslela jsem si, že ano, ale příbuzná přišla s tvrzením, že děti musí přijmout celé dědictví, tedy aktiva i pasiva a údajně má tuto informaci od advokáta.

  Odpověď
 • Mám dceru má 20 let. Její otec na ní přestal platit výživné. Byla jsem na soudě aby mi pomohli, ale řekli že si musí požádat dcera a ona nechce, protože se s ním nechce rozhádat. Jak jí mám donutit aby dostávala výživný?

  Odpověď
 • Dobrý den, prosím vás, můžete mi poradit? Mám dospělého syna, který je nahlášený u mě v bytě, ale bydlí s přítelkyní. Syn přišel o práci a zatím jinou nemá. Má půjčku u Providentu, kterou splácí, ale bojím se, že teď nebude mít na splátky dost peněz. Můžu kvůli tomu, že syn nebude půjčku splácet, přijít o byt?

  Odpověď
 • Dobrý den, pronajala jsem byt jedné známé. Dohodly jsme se, že zde bude bydlet do konce srpna, pak se měla stěhovat za prací a přítelem do jiného města. Mezitím se však s přítelem rozešla a v bytě bydlí dál, i když jsem ji několikrát žádala, aby se odstěhovala. Navíc mi za září ani nezaplatila nájem. Poradíte mi, jak ji mám z bytu vystěhovat?

  Odpověď
 • Dobrý den, s manželem se chceme rozvést. Domluvili jsme se, že děti zůstanou u mě a taky jsme se domluvili na výživném. Jenže teď se manžel dozvěděl, že mám přítele a začal dělat problémy. Nechce se na ničem domluvit, rozvod prý nepodepíše a děti že bude chtít do svojí péče, přitom na ně nemá vůbec čas, je pořád v práci, domů chodí až večer, často je i mimo republiku. Poraďte mi, co mám teď dělat. Děti mu dát nechci, přece je nebude hlídat tchýně, vždyť on je ani nevyzvedne ze školy a školky a ani neví, do jaké třídy syn chodí. Dělá mi to schválně. Co mám dělat, aby děti nedostal?

  Odpověď
 • Dobrý den, chci se rozvést a na internetu jsem si našla, jak žádost sepsat. Není mi ale jasné, kam žádost podat, protože se píše, že k soudu podle posledního společného bydliště manželů, ale my jsme s manželem nikdy společné trvalé bydliště neměli. Zůstali jsme hlášení každý u svých rodičů. Manžel v Plzni, já v Karlových Varech. Na jaký soud mám žádost podat?

  Odpověď
 • Po mateřské se mám vrátit do práce, ale nemůžu, protože pracuju na směny a nemohla bych vodit syna do školky a taky ho vyzvedávat. Takže budu muset v práci skončit. Slyšela jsem ale, že když skončím já, nebudu mít nárok na podporu. Je to pravda?

  Odpověď
 • Dobrý den, pracuju jako kadeřnice na pracovní smlouvu. Moc si ale nesedím s majitelkou a proto přemýšlím o tom, začít dělat sama na sebe. Slyšela jsem, že bych mohla požádat stát o dotaci na podnikání. Co je na tom pravdy?

  Odpověď
 • Dobrý den, s manželem stavíme dům a nechali jsme si udělat cenovou nabídku na zhotovení a montáž oken. Cena se nám líbila, a tak jsme s firmou podepsali smlouvu. Minulý týden nám ale přišel mail od obchodního zástupce firmy, ve kterém nám píše, že při kalkulaci zapomněli něco započítat a že po nás chtějí cca dalších 6000 Kč. My už ale máme podepsanou smlouvu s konečnou částkou, zálohu už jsme také zaplatili. Vím, že v celkové ceně nehraje požadovaná částka až tak velkou roli, jde mi spíše o princip. Musíme těch 6000 Kč platit? Okna ještě nemáme namontovaná.

  Odpověď
 • Dobrý den, před časem jsem i požádala o invalidní důchod a byla jsem pozvaná před posudkovou komisi. Ta mi řekla, že budu mít důchod druhého stupně. Ráda bych se odvolala, ale nevím jak. Komise mi nedala žádný dokument.

  Odpověď
 • Dobrý den, mám několik půjček a splácím je jentaktak. Přítel je už druhý rok v oddlužení a tak mě napadlo, že bych do něj šla taky. Ale bojím se, abych nepřišla o byt. Známá mi poradila, ať ho přepíšu na dceru. Jde to?

  Odpověď
 • Dobrý den, pronajala jsem si byt a chtěla jsem si požádat o příspěvek, jenže nevím, jestli můžu, protože ve smlouvě jsem se dočetla, že prohlašuju, že si do bytu nenahlásím trvalé bydliště. Z předchozího nájmu vím, že musím mít nahlášený trvalý bydliště. Majitele se nechci ptát, aby se mnou nájem neskončil. Mám nějakou možnost, jak příspěvek získat?

  Odpověď
 • Dobrý den, jsem těhotná a v práci mi řekli, že se mnou od příštího roku už nepočítají. Myslela jsem, že když jsem těhotná, tak mě nemůžou vyhodit. Jak se mám bránit?

  Odpověď
 • Dobrý den, minulý měsíc jsem nastoupila jako prodavačka do nové práce. Ve smlouvě mám napsáno, že mám pracovat osm hodin denně, ale majitelka obchodu po mě chce, abych chodila do práce o půl hodiny dřív a končila o půl hodiny déle, takže vlastně, abych chodila na 9 hod. Může to po mě chtít?

  Odpověď
 • Dobrý den, S přítelem jsme si vzali hypotéku, abychom opravili dům, který dostal od rodičů. Hypotéku jsme si vzali oba. Já platím 3000 Kč měsíčně a přítel taky. Jenže jsme se s přítelem rozešli. Chtěla jsem po příteli, aby platil i splátky za mě, protože nevím proč bych je měla platit já, když z toho nic nemám, ale on nechce. Jak to mám udělat, abych už hypotéku nemusela platit?

  Odpověď
 • Dobrý den, od listopadu jsem zaměstnaná v nové práci a od minulého týdne jsem nemocná. Když jsem nesla do práce neschopenku přišlo mi, že je šéf naštvaný. Napadlo mě, jestli mě nebude chtít vyhodit. Chci se zeptat, jestli mě může vyhodit i teď, když jsem nemocná?

  Odpověď
 • Dobrý den, vlastním polovinu domku. Tu jsem společně s bratrem zdědila po otci. V domě žije pouze bratr, já bydlím skoro 100 km daleko a nemám v plánu se do domu někdy nastěhovat zpět. Bratrovi jsem několikrát nabídla, že mu svoji polovinu prodám, ale nikdy se k tomu nevyjádřil, myslím, že mu situace vyhovuje, jak je. Mně by se zase hodily peníze z prodeje mého podílu, s manželem se chceme pustit do stavby domu. Jak mám docílit toho, aby bratr ode mě můj podíl koupil? Nebo můžu svoji polovinu prodat komukoliv?

  Odpověď

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aktivity projektu CeDR=průvodce rodičovstvím jsou podpořeny z dotačního programu
Rodina a ochrana práv dětí MPSV.


Kde nás najdete

CENTRUM DĚTÍ A RODIČŮ
1.ZŠ Západní 18
300 00 Plzeň - Bolevec

info@cedrplzen.cz
728 646 656 / 777 036 704

DOPORUČUJEME: